Rychlá lekce historie
V roce 2019 zařadily Spojené státy společnost Huawei na seznam společností se kterými nesmí obchodovat žádná americká firma. To v praxi znamenalo, že Huawei nemohlo v nových telefonech využívat služby Google, které tvoří nepostradatelnou součást systému Android. Tato restrikce se zprvu dotkla také mobilních telefonů od značky Honor. Honor byl totiž dlouhé roky dceřinou firmou společnosti Huawei. Změna nastala až v minulém roce, kdy Huawei značku Honor prodalo a tak pro Honor už žádné restrikce neplatí.
Vzhled telefonu
Mobilní telefony Honor jsou známé tím, že mají prémiový design, který je dostupný v zářivých barvách. Není tomu ani jinak u Honoru 50. Ten je dostupný v zelené, černé a stříbrné barvě. Rozměry mobilu zajišťují prostor pro velký displej, ale zároveň se mobil i dobře drží v ruce. Dole, pod displejem, naleznete dnes už běžný konektor USB-C. Pokud byste hledali 3,5mm jack na sluchátka, tak máte smůlu. Už i Honor nechává pouze jeden konektor. Pro vás to znamená, že si budete muset pořídit bezdrátová sluchátka nebo redukci na USB-C. Na zadní straně mobilu ihned zaujme soustava fotoaparátů, která je rozmístěna do dvou kruhů. První kruh obsahuje pouze hlavní fotoaparát. V druhém kruhu jsou pak ukryty 3 další fotoaparáty a dioda blesku. Kromě zmíněné soustavy fotoaparátů je na zadní straně už jen logo firmy Honor, které je umístěno v levé dolní části.
Displej
Displej o velikosti 6,57 palců využívá OLED technologii a nabízí rozlišení 1080x2340 pixelů. To znamená, že je hustota pixelů 392ppi. Můžete se tak spolehnout, že obraz bude opravdu ostrý. To však není vše. Displej má obnovovací frekvenci 120 Hz, která zajistí plynulý pohyb animací a videí.Miniaturní rámeček displeje a zahnuté rohy podtrhují snahu o návrat mezi prémiové telefony. Poměr displeje k tělu telefonu dosahuje téměř 90 procent, což je opravdu slušná hodnota. Celkově se tak jedná o konstrukčně velmi povedený model. Jediným výrazným mínusem je však absence odolnosti proti vodě a prachu.
Hardware a konektivita
O výpočetní výkon Honoru 50 se stará čip Snapdragon 778G. Čip obsahuje 8 jader CPU s taktem až 2,4 GHz. Nejedná se o nejvýkonnější čip na trhu, ale plně postačí pro plynulé používání mobilu i při obnovovací frekvenci 120 Hz a dokonce si na něm zahrajete i nejnovější hry. Velikost paměti RAM záleží na konkrétním modelu. V nabídce jsou varianty s 6 a 8 GB RAM. Co se týče konektivity, tak je na tom Honor 50 skvěle. Podporuje rychlé 5G sítě i nový standard Wi-Fi 6. Samozřejmostí je pak NFC, Bluetooth 5.2 a GPS.
Fotoaparát
Hlavní fotoaparát se pyšní rozlišením 108 megapixelů, ale pořizuje snímky, které mají pouze 12 megapixelů. Je to dáno tím, že využívá technologii, kdy se vždy 9 pixelů spojí do jednoho. Snímač tak dokáže zachytit více světla a fotografie jsou díky tomu kvalitní i za šera. Pod hlavním fotoaparátem dále nalezneme další 3 fotoaparáty. Konkrétně 8magapixelový s ultraširokoúhlým objektivem, 2megapixelový s makro objektivem a další 2megapixelový snímač, který slouží jako senzor hloubky. Tyto přídavné fotoaparáty nejsou až na ultraširokoúhlý objektiv nijak výjimečné. Spíše se jedná o levné senzory, které by v mobilu ani nemusely být. Je škoda, že výrobce nešel cestou ostatních prémiových modelů a nedal do Honoru 50 raději teleobjektiv, který by umožnil využití zoomu bez ztráty kvality. Přední fotoaparát má rozlišení 32 megapixelů, což ocení zejména druhá strana při videohovoru. Zajímavou funkcí, která není úplně obvyklá, je možnost natáčení videa přední i zadní kamerou zároveň. Když už jsme u videa, tak je vhodné zmínit i jeho parametry. Zadní kamera totiž dokáže nahrávat video ve 4K při 30 snímcích za sekundu, případně 1080p při 60 snímcích za sekundu.
Výdrž baterie a nabíjení
Uvnitř Honoru 50 se ukrývá velká baterie o kapacitě 4300 mAh. Ta bez problému zajistí výdrž během celého dne a pokud ho nebudete nějak mimořádně vytěžovat, tak vydrží i dva dny. To, že se v telefonu ukrývá velká baterie naznačí i adaptér, který naleznete v balení. 66W nabíječka představuje nadstandardní výbavu, obzvlášť v době, kdy konkurence šetří a dodává mobily jen s kabelem. S 66W adaptérem máte po 20 minutách dobito na 70 %. Takže se nic nestane, když si přes noc zapomenete dobít mobil. Stačí ho jen ráno hodit do nabíječky a dřív než si vyčistíte zuby a posnídáte, máte nabito na celý den. Někomu by u Honoru 50 mohlo scházet bezdrátové nabíjení. To je však z našeho pohledu u tohoto modelu nepotřebné. Je jasné, že výrobce musel v některých ohledech udělat kompromis, aby udržel lákavou cenu. Důležitější je, že zůstala možnost rychlého dobíjení přes kabel.
Obsah balení a cena
Poslední dobou je obsah balení mobilních telefonů tak chudý, že se mu nevyplatí ani věnovat samotný odstavec. To však u Honoru 50 neplatí. V krabičce naleznete vedle samotného telefonu i USB-C kabel, 66W nabíjecí adaptér, jehlu pro otevření šuplíku na SIM kartu a dokonce i průhledný obal. Díky tomu nemusíte k telefonu přikupovat nic dalšího, možná až na tvrzené sklo a sluchátka. Honor se v tomto případě držel trendu všech výrobců a sluchátka k telefonu nepřibalil. Cena Honoru 50 začíná na necelých 15 000 Kč. Vzhledem k výbavě telefonu se dá Honor zařadit mezi nejzajímavější telefony ve své cenové třídě. Navíc je potřeba vzít v úvahu i nadstandardní příslušenství, které je už v ceně. Například jen 66W adaptér má hodnotu několika set korun.
Celkové hodnocení
Honor 50 sice nepatří do absolutní špičky mezi smartphony, ale to ani není jeho cíl. Model cílí na uživatele, kteří chtějí výkonný mobil za rozumnou cenu. Takže pokud vám nevadí absence voděodolnosti, bezdrátového nabíjení a teleobjektivu, tak je Honor 50 ideální volba.