Spojení chytrých hodinek s mobilním telefonem zajišťuje většinou technologie Bluetooth, některé hodinky dokáží fungovat už i bez mobilního telefonu. Na chytrých hodinkách tak můžeme nastavit budík, přehrát hudbu, nahrát hlasový záznam, a s některými dokonce i fotit, ale plného využití všech jejich funkcí dosáhnete právě až po spárování s mobilním telefonem. Poté vám zobrazí třeba notifikace z Facebooku či Messengeru, na které většinou můžete i reagovat, upozorní vás na událost v kalendáři, můžete zvedat telefony a přes některé dokonce i volat. Umožní vám dokonce i procházet sociální sítě, platit přes ně nebo přehrávat muziku.
K čemu hodinky použijete
Hned na začátku je potřeba si rozmyslet, k čemu přesně chcete hodinky nejčastěji využívat. Hodinky si můžete koupit třeba jako stylový doplněk nebo s nimi můžete cvičit, počítat si kroky a chodit. To vše chytré hodinky umí. Chcete mít chytré hodinky klasického kulatého stylu, hranaté nebo stačí jen lehký a levnější fitness náramek, který na sport stačí, ale neplní na 100 % funkci chytrých hodinek? To vše je potřeba si předem definovat.
Kompatibilita s mobilním telefonem
Druhý krok je potřeba si zjistit jaký máte chytrý telefon. Podobně jako mobilní telefony pracují i chytré hodinky na operačních systémech. Mnoho výrobců si vyvinulo své vlastní, které jsou kompatibilní jak s iOS, tak s Androidem. Operační systém chytrých hodinek je směrodatný i pro to, jaké aplikace či doplňky do nich lze nainstalovat. Před nákupem se rozhodně doporučuje ověřit, zda budou vybrané hodinky plně, nebo alespoň částečně spolupracovat s vaším chytrým telefonem.
Většina operačních systémů v chytrých hodinkách je již kompatibilní se systémem iOS i Androidem. Mezi nejčastěji používané operační systémy patří Garmin OS, Wear OS, Tizen for Wearables, FitBit OS, ale také systémy pro hodinky od Xiaomi.
Samostatnou kapitolou jsou hodinky od jablečné společnosti, a to Apple Watch, které využívají operačního systému watchOS a jako jedny z mála chytrých hodinek je připojíte pouze k iPhonu. Pokud máte tedy iPhone je dobré si koupit i Apple Watch, protože spolupráce obou zařízení je skvělá a vyladěná. K iPhonu samozřejmě také připojíte jiné hodinky od jiných výrobců, ale spolupráce už nebude tak dokonala jako v případě Apple Watch.
Vzhled hodinek
Ano, i to je velmi důležitý prvek. Hodinky jsou především o stylu. Chytré hodinky umí i reprezentovat své majitele. Pokud vyznáváte více outdoorový styl života, tak se poohlédněte po robustních a trvanlivých hodinkách, co vydrží i trošku hrubější zacházení a plní určitý stupeň odolnosti proti prachu a vodě. Pokud budete hodinky využívat například k obleku, je dobré zvolit elegantní styl hodinek. Existují chytré hodinky, které se tváří jako klasické analogové a chytré funkce skrývají. Ale i mezi hodinkami s displejem existují krásné kousky, které v kombinaci s vhodným řemínkem nadělají velkou parádu. Materiály hodinek se mění dle ceny, základní levné hodinky jsou z plastů, dražší hodinky jsou například z oceli a řemínky z kůže. Každý si tedy na dnešním trhu může vybrat z chytrých hodinek, které preferuje a ukazuje jeho osobní styl. Mnoho hodinek je už i vodotěsných, proto se s nimi nemusíte bát chodit do vody, a to ani do slané vody. Řemínek k hodinkám může být silikonový, kovový i kožený, ale hlavně je téměř vždy vyměnitelný. Nic vám tak nebrání vyzkoušet si, co vám nejlépe sedí nebo nosit každý den jiný řemínek dle oblečení.
Výdrž baterie
Displej
Důležitý prvek u hodinek je čitelnost na slunci, zaměřte se tedy na čitelnost displeje. Jinak se displeje u hodinek rozdělují na klasické IPS displeje a špičkové AMOLED displeje, které mají skvělou čitelnost právě na slunci. Zajímavá je funkce „Always-on“, která udržuje displej neustále zapnutý. Hodinky tak ukazují čas a základní informace, i když jsou položené na stole před vámi, a vy tak nemusíte mačkat žádná tlačítka ani kroutit zápěstím.
Rychlost hodinek
Tak jako u mobilních telefonu i u chytrých hodinek platí že lepší hardwarové parametry automaticky znamenají vyšší rychlost odezvy a pohybu v menu. Důležité je především to, jak dobře zařízení funguje jako celek, jak sladěný je hardware a software. Proto budou hodinky s vlastním operačním systémem i s nižší frekvencí procesoru rychlejší než hodinky s vyšší frekvencí, ale univerzálním systémem.
Funkce
Chytré hodinky jsou vybavené pohybovými senzory, které měří denní i noční aktivitu (ušlé kroky či kvalitu spánku), a z pohybu umí odhadnout spálené kalorie. Samozřejmostí bývá integrovaný přehrávač hudby. Můžete si na nich nastavit osobní cíle, k jejichž dosažení vás budou hodinky motivovat například vibracemi.
Ve výbavě chytrý hodinek najdete například možnost NFC plateb. Technologie NFC umožňuje rychlý a šifrovaný přenos dat na velmi krátkou vzdálenost bez nutnosti identifikace příjemce a odesílatele. Chytrých hodinkách se využívá především k bezhotovostnímu placení.
Dále monitorování aktivit. Na základě informací ze senzorů jako gyroskop, akcelerometr, měřič tepové frekvence nebo GPS modul rozpoznají chytré hodinky aktivitu, které se věnujete, a začnou shromažďovat údaje, jež následně samy vyhodnotí nebo je k vyhodnocení pošlou do aplikace na telefonu.
Neměl by chybět senzor pro měření srdečního tepu, oxymetr pro měření množství hladiny kyslíku v krvi a mnoho dalších sportovních funkcí od stopek přes měření vystoupaných pater až po barometr.
Na co se tedy při výběru telefonu v kostce zaměřit?
- K čemu budete chytré hodinky používat
- Jaké funkce od chytrých hodinek očekáváte a jestli využijete všechny funkce
- Zjistit kompatibilitu s chytrým telefonem
- Zvolit si tvar, materiál hodinek a odolnost
- Vybrat ty nejvhodnější chytré hodinky pro daný účel dle výbavy