Na trhu jsou v dnešní době překvapivě dobré telefony i v nižších cenových kategoriích. Výrobce se v těžkém konkurenčním prostředí snaží za rozumné peníze přinést zákazníkovi technologicky to nejlepší možné, a na chytrých mobilních telefonech je to vidět. Už i v telefonu za 7000 Kč můžeme mát naprosto špičkový AMOLED Displej s integrovanou čtečkou otisků prstů přímo v displeji nebo velmi dobrou soustavu fotoaparátů, které vytváří vskutku špičkové fotografie. To vše bylo dříve doménou dražších, vlajkových telefonů. Pojďme se tedy podívat na to, jak vybrat ten správný telefon a čím se při výběru vysněného zařízení řídit.
Ještě, než se budete rozhodovat, tak je dobré si uvědomit, jestli chcete chytrý, dotykový telefon nebo klasický tlačítkový. Na trhu tlačítkových telefonu není v dnešní době už samozřejmě takový výběr jako na poli dotykových, Smart telefonů. Senioři spíše ocení tlačítkový telefon, který má, pokud možno velká tlačítka a velký displej, za to, pokud chcete být neustále v obraze, procházet si internet, sledovat zprávy a videa, chatovat přes aplikace nebo fotit, tak je samozřejmě vhodné se podívat po chytrém telefonu, který všechny tyto funkce s přehledem zvládne.
Alfa omega rozdělení je operační systém
Základ všeho je si uvědomit na jakém operačním systému chcete chytrý telefon mít. Buď velmi rozšířený a otevřený operační systém Android, který je ve většině chytrých telefonů nebo poměrně uzavřený, za to ale perfektně vyladěný operační systém iOS, který je doménou telefonů značky Apple.
Android, je více otevřený operační systém, nabízí i větší možnosti a více aplikací. Na druhé straně ale může, díky své otevřenosti, dojít k neúmyslnému poškození systému ze strany uživatele, ať už smazání nějaké důležité knihovny nebo zavirováním, díky procházení nebezpečných stránek. Google samozřejmě systém Android neustále zdokonaluje a aktualizuje. Je to totiž velmi dobrý základ pro všechny druhy chytrý telefonů v různých cenových kategoriích.
Operační systém jablečných telefonu, tedy iOS je oproti Andoidu uzavřený a skoro nic v něm nejde. Je to takový ekosystém, ze kterého se pak špatně přechází na jinou operační platformu. V iOS je vše předem definované a běží prakticky bez zaváhání, neboť Apple na tomto operačním systému zakládá své Know-how všech jeho řad telefonů. Bohužel telefony od společnosti Apple nebyly a nikdy ani nebudou zrovna za příznivou cenu.
Na co se při výběru chytrého telefonu zaměřit
Mobilní telefony jsou doslova plné technických novinek. Na co se ale zaměřit při důkladnějším výběru? Určitě na výkon a vlastnosti daného telefonu. Také musíte umět rozdělit k čemu telefon bude primárně využívat, zdali chcete mít stylový telefon na vesměs kancelářskou práci nebo budete potřebovat krapet odolnější telefon, který přežije hrubší zacházení.
Velikost displeje a telefonu
Při výběru telefonu je potřeba si zvolit velikost displeje. Velikost displeje ovlivňuje i velikost samotného telefonu. K čemu vám bude obrovský telefon, který nestrčíte ani do kapsy, když ho dostatečně nevyužijete. Pokud si chcete užívat krásy velkých displejů, prohlížení fotek nebo sledování videí, určitě raději volte větší rozlišení a úhlopříčku displeje, tedy alespoň 6 palců a více. Taková úhlopříčka spolu s Full HD nebo Full HD+ rozlišením je v dnešní době u chytrých telefonu standardem. Samozřejmě čím větší rozlišení, tím lepší! Idealní je QHD rozlišení, ovšem Full HD nebo Full HD+ je také plně dostačující. Čím vyšší rozlišení, tím je obraz ostřejší, na to nezapomeňte.
Dnes už prakticky nenajdete chytrý telefon, který nemá obrazovku přes celý telefon. Trendem dnešní doby jsou telefony skoro bez rámečků. Telefony bez rámečků umožňují umístění většího displeje do menšího těla telefonu, což je praktické a dobře to vypadá. Dnes je běžný poměr stran obrazovek 18:9, 19:9, 19,5:9 a mnoho dalších. Takový telefon s novými poměry stran je protaženější, snadněji se v ruce drží i při větší úhlopříčce a lépe zobrazuje různorodý obsah. Mnoho telefonu má již výřez na přední kameru pečlivě schovaný v malém průstřelu v displeji. Nemusíte se tak okrádat o prostor, který displej nabízí nějakým větším výřezem. Snahou výrobců je prostor, kde je schovaná kamera a různé senzory, co nejvíce zakrýt.
Samostatnou kapitolou je technologie displeje
Většina chytrých telefonů za rozumnou cenu funguje s klasickými a dobrými IPS displeji, které jsou postavené na technologii LCD. Jedná se o nejrozšířenější technologii, která nabízí velmi věrné zobrazení široké škály barev s nejlepšími pozorovacími úhly. Konstrukce LCD displejů je mnohem levnější, a proto se s LCD displeji setkáváme právě u levnějších modelů různých značek. S IPS LCD technologií displeje ale rozhodně chybu neuděláte! Nad tím vším stojí technologie OLED, která se dělí se do dvou kategorií na základě použité matrice, a to na AMOLED a P-OLED.
Většina dražších chytrých telefonů, které mají opravdu velmi bohatou výbavu a vysoký výkon má právě AMOLED displej. AMOLED displej se od ostatních zobrazovacích technologií odlišuje zejména velmi věrným zobrazením černé barvy, díky němuž dosahují bezkonkurenčních kontrastů. To včetně širokých pozorovacích úhlů, nízké spotřeby baterie a nízké odezvy. Jak jsme psali již na začátku, mnoho výrobců již zkouší aplikovat AMOLED displeje do telefonů ve střední cenové kategorii, což je jedině dobře. Tyto displeje již nabízejí čtečku otisků prstů například integrovanou přímo v displeji.
Většina displejů má standardních 60 Hz. Pokud jste ale nároční na vizuální plynulost, sáhněte po 90 Hz či 120 Hz displejích. Vyšší hodnota znamená plynulejší zobrazování při pohybu v systému i při hraní. Například 90 Hz již proniká právě i do levnějších telefonů renomovaných výrobců.
Pokud chcete úplně vybočit z řady a jste tak trochu technologický pionýr a nebojíte se jisté extravagance, tak nově jsou na trhu také ohybné displej. Kdy telefon jednoduše složíte do kapsy. Technologie je to poměrně nová a každý výrobce má tak trošku jiné řešení.
Procesor a operační paměť
Procesory jsou na výběr většinou 4 až 8 jádrové, čím více jader, tím lépe. Více jader mezi sebou lépe práci rozdělí a tím se zkrátí doba jejího zpracování. Další neméně důležý parametr je frekvence procesoru, která značí počet instrukcí, které dokáže procesor vykonat za 1 sekundu. Uvádí se v GHz. S vyšší frekvencí roste pracovní výkonnost procesoru. Běžné hodnoty základních frekvencí se pohybují od 1,6 GHz do 2 GHz. U telefonů značky Apple toto úplně naplatí, neboť výrobce si zakládá na plynulosti systémů i díky velmi vyladěnému operačnímu systémů iOS. U Applu tak vždy dostane svižný telefon. Častěji a častěji se také můžeme setkávat s umělou inteligencí, která například usnadňuje focení nebo šetří baterii. S umělou inteligencí se můžete setkat také u virtuálních asistentů jako Google Asistent (Google), Alexa (Amazon), Siri (Apple), Bixby (Samsung).
Výrobců kvalitních procesorů je více. Jmenujme například Qualcomm a jeho populární Snapdragon, který je opravdu v mnoha telefonech různých tříd. MediaTek a jeho model Helio, Samsung a jeho Exynos, Apple a jeho procesory řady A a HiSilicon, který má procesory značky Kirin, které využívají převážně modely Huawei a Honor.
Každý chytrý telefon má integrovanou operační paměť. Paměť má velký vliv na celkový výkon a je to jeden z důležitých parametrů. Čím větší množství operační paměti v mobilním telefonu máte, tím svižněji poběží a zvládne více operací najednou, včetně multitaskingu. Nejčastěji najdete u chytrých telefonů 3 až 4 GB operační paměti, což je takový standard. Nejlepší je, pokud má telefon 6 až 8 GB operační paměti. Základních 1 až 2 GB dnes už moc nestačí a i při běžném používání se uživatel setká se zasekáváním a opožděnými reakcemi.
Výkonu musí stačit i baterie
Výdrž baterie se udává v jednotkách mAh, aby telefon utáhl vyšší výkon, je potřeba také velké baterie. Čím vyšší číslo, tím větší kapacita baterie je. Standardní kapacita baterie, která zajistí jednodenní výdrž, je přibližně 3 500 až 4 000 mAh. Výrobci už samozřejmě vědí, jakou baterii spárovat s daným typem telefonu. Nemusíte se tak bát, že bude něco špatně. Řada telefonů podporuje funkci rychlonabíjení. Název technologie se liší podle výrobce. U dražších telefonů můžete narazit na funkci bezdrátového nabíjení. To je vhodná, pokud se vám nechce neustále hledat a zapojovat kabely. V dnešní době tento druh nabíjení podporuje již několik značek a další neustále přibývají. Zajímavostí u některých telefonů je také reverzní nabíjení, kterým můžete dobíjet další chytrá zařízení, což se občas hodí. Telefony, které disponují reverzním nabíjením mají také ale poměrně velkou kapacitu baterie.
Neméně důležitý fotoaparát
Kvalita fotoaparátu dnes hraje poměrně klíčovou roli při výběru telefonu. Doba klasických digitálních fotoaparátů je už dávno pryč a skoro každý zachycuje své životní okamžiky mobilem. Proto je dobré pro vaši spokojenost vybrat přístroj se zajímavou soustavou objektivů. Nechybí tak dvojité, trojité a vícečetné fotoaparáty. Pro focení selfie fotek slouží zase fotoaparát přední.
Fotoaparáty nabízejí například ultraširokoúhlý objektiv pro panoramatické snímky, teleobjektiv pro focení vzdálenějších snímků, makro kameru pro focení blízkých a drobných objektů nebo hloubkové kamery pro bokeh rozmazaný efekt.
Rozlišení fotoaparátů není jediný faktor, podle kterého se určuje kvalita fotoaparátu. Ta se odvíjí především od velikosti snímacího čipu. I někteří prémiový výrobci používají menší rozlišení (například Apple) a i tak jsou fotky z jablečných telefonu vynikající. Důležitým parametrem fotoaparátu není proto jen počet megapixelů, ale také světelnost. Čím nižší číslo je, tím lépe se přístroj vyrovná s nedostatkem světla, což je nezbytné pro dosažení ostrých snímků nejen za šera. Obvyklá velikost clony se u chytrého telefonu pohybuje kolem hodnot f/2 až f/2,4. Neméně důležité je natáčení videí. Většina chytrých telefonů nabízí natáčení ve Full HD rozlišení, ty dražší i ve 4K a u absolutní špička zvládá dokonce už i 8K videa. Mobilní objektivy jsou hlavně automatické čili mnoho fotek si upravuje umělá inteligence, a proto nechybí režimy HDR nebo Autofocus (automatické ostření) a mnoho dalších funkcí.
Paměť by chybět neměla
Většina telefonů má slot na přídavnou paměťovou kartu až do 512 GB. Pokud přístroj nemá stol, tak raději při koupi volte paměť větší, protože není nic horšího než bojovat s místem. Při výběru rovněž berte v potaz, že do velikosti uživatelské paměti telefonu není zahrnut jeho operační systém, který může klidně zabrat až 5 GB místa. Na trhu jsou telefony od 16 GB až po 1 TB. Pokud má telefon malou paměť, můžete si zaplatit Cloudová uložiště, kde můžete dokumenty či fotky z telefonu zálohovat a ušetříte tím tak nemalou paměť telefonu.
Materiál telefonu
Většina telefonu nižší a střední třídy jsou vyrobena z plastu. Dále se telefony vyrábí z hliníku, skla, nerezové oceli nebo keramiky. Většinou platí, že čím dražší telefon tím je vyrobený z více prémiových materiálů. Tak i tak je ale potřeba telefon chránit dobrým pouzdrem a ochranným sklem nebo folií na displeji. Nikdy nevíte, kdy telefon vyklouzne z ruky a spadne. Opravy jsou pak zvláště u těch dražších telefonů opravdu nákladné a mohou nemile překvapit.
Telefony také dost často splňují nějakou formu ochrany odolnosti. Můžete je tak vystavit vlhku či prachu, aniž by jim to uškodilo. Například IP67 nebo IP68. První číslo značí odolnost vůči proniknutí prachu, druhé proti vodě. Odolnost proti pádům nejlépe odhadnete podle gumových částí těla telefonu. Odolné telefony vydrží i pády a jsou na to testované už přímo do výrobce.
Praktické funkce
Moderní chytré telefony mají řadu dalších funkcí, které umí zpříjemnit život, tak proč toho nevyužít. V dnešní době by žádnému chytrému telefonu neměla chybět podpora vysokorychlostního LTE internetu. Pomalu a jistě do Čech přichází i technologie 5G. V horizontu několika let by se však 5G již mohlo stát standardem zajišťujícím vysoké přenosové rychlosti. Podporu 5G mají především dražší telefony, ale už se můžete setkat s podporou sítě 5G i v telefonech střední třídy.
Určitě je dobré se podívat, jestli telefon podporuje technologii NFC. NFC totiž slouží k oboustrannému přenosu dat a informací. Používá se nejčastěji při platbách mobilem. U nás je využívají platebními systémy Google Pay, Apple Pay a dalších. Telefon při platbě stačí jen přiložit stejně jako při placení bezkontaktní kartou.
Prakticky žádnému mobilnímu telefonu dnes nechybí pokročilá funkce zabezpečení. Zabezpečení je zajištěno čtečkou otisků prstů nebo rozpínáním obličeje. Chytré telefony s moderními AMOLED displeji mají čtečku otisků prstů integrovanou přímo v displeji. LCD IPS displeje tuto možnost mít nemohou, proto je čtečka umístěna na boku nebo na zádech telefonu.
Mnoho telefonu také podporuje funkci Dual SIM, tedy dvě sim karty. Na jedné kartě můžete mít hlasový tarif a na druhé datový, případně můžete využívat služeb dvou operátorů zároveň. Velké množství telefonů umožňuje využívání datových služeb pouze v jednom ze SIM slotů. Pokud telefon nemá fyzický slot pro druhou SIM kartu, tak nabízí alespoň hybridní varianta, tedy podporu eSIM. Vestavěný čip v telefonu, který nahrazuje klasickou SIM kartu, umožňuje nahrání jakéhokoliv telefonního čísla pouhým přehráním eSIM profilu přes datovou 3G či 4G/LTE síť daného operátora.
Na co se tedy při výběru telefonu v kostce zaměřit?
- K čemu budete telefon využívat
- Výběr operační systém telefonu
- Velikost a technologie displeje
- Výkon a operační paměť
- Kapacita baterie
- Kvalitu fotoaparátu, předního i zadního
- Interní paměť pro ukládání dokumentů nebo fotek
- Materiál a zpracování telefonu
- Praktické funkce