Pračky
Pokud hledáte novou pračku, zamyslete se, jak často perete, kolik osob bude pračku používat, a jaký tedy bude objem praného prádla. V potaz vezměte i prostor, kterým pro umístění pračky disponujete. Pračky se nabízejí například s předním plněním, kdy pračky splňují podstatně vyšší nároky na technologii než ty s horním plněním. Nedisponují jen základní výbavou, ale jsou většinou doplněny o chytré funkce a různá vylepšení. Dále s kombinaci pračky se sušičkou. Tato kombinace je vhodná, pokud nemáte dostatek prostoru pro samotnou pračku a sušičku a chcete oba spotřebiče. Počítejte zde ale s tím, že pračka vypere vždy více prádla, než sušička usuší. A co objem bubnu? Pro single nebo pro začínající pár stačí kapacita kolem 4 kg, ověřte si ale, že pojme i větší kusy, jako je ložní prádlo. Pokud je vás v rodině víc nebo se nechcete omezovat, poohlédněte se po pračce s hmotností prádla od 6 kg a více.
Zajímavou kategorií jsou moderní parní pračky, které jsou obecně k prádlu šetrnější. Nemusíte se bát je použít ani na jemné materiály, jako je hedvábí. Díky vysoké teplotě zahřeje pára vnitřek bubnu rychleji než voda a proces je tudíž kratší a energeticky úspornější. Díky vysoké teplotě páry se spolehlivě odstraní různé bakterie a alergeny. Pračka stále používá vodu, ale pára se používá na závěr pracího programu. Pomocí speciálního zařízení se voda přemění na páru. Ta následně snadněji pronikne do vláken prádla. Kromě skvělé vyčištění skvrn je prádlo také méně pomačkané
U praček se také můžete setkat s velkým množstvím funkcí a dalších možností, které vám zpříjemní a usnadní používání pračky. V současné době je vše navrhováno tak, aby úspora elektřiny, vody i pracího prášku byla co největší. Hlučnost a spotřeba pračky je přímo ovlivňována také motorem, ty s invertorovým motorem jsou tišší díky elektronickému řízení, mívají i nižší spotřebu. Ovládání pračky by mělo být jednoduché a intuitivní, aby se vám pračka dobře obsluhovala. Mnoho praček a sušiček se dnes dá obsluhovat i pomocí mobilního telefonu. Určitě se nezapomeňte podívat na energetický štítek. Na něm najdete praktické informace, které vám usnadní výběr nového výrobku. Takový štítek musí mít každý elektrospotřebič prodávaný v Evropské Unii. Čím „zelenější“ jsou hodnoty, tím lépe.