Pro rok 2021 Samsung představil čtyři různé modely chytrých hodinek v sérii Watch4. Nový je operační systém, zdravotní senzory, design a také došlo na změnu nebo spíše sjednocení názvu. Hodinky Watch4 mají dvě různé velikost 44 mm nebo 40 mm a jsou sportovnější, vycházejí tak spíše ze série Active. Naopak hodinky Watch4 Classic jsou dodávané také ve dvou velikostech 46 mm nebo 42 mm, mají ale konzervativnější design, a především otočnou lunetu. A pozor, Galaxy Watch nespárujete s iPhonem, zkrátka to nejde. Galaxy Watch4 tedy spárujete pouze s Android telefonem, který podporuje Google Mobile Services.
Obsah balení hodinek
Hodinky jsou dodávané v klasické bílé a dlouhé krabičce. Proč dlouhá? Jednoduché, hodinky jsou v ní totiž položené a nejsou nijak složené. Dále v krabičce najdeme základního průvodce a bezdrátovou nabíječku s kabelem zakončeným konektorem USB-A, nic víc tu opravdu nehledejte.
Konstrukční rozdíly hodinek
Jak jsme zmiňovali hned na začátku testu, hodinky Samsung Galaxy Watch 4 jsou ve dvou verzích, základní a Classic. Obě verze mají naprosto špičkové zpracování. Společným designovým rysem nových Galaxy Watch4 jsou obdélníková tlačítka, která umí ovládat mnoho funkcí. Naprosto skvělé je sjednocení šířky řemínků na 20 milimetrů, tak že nebudete muset řešit různé velikosti řemínků dle velikosti hodinek. Změna řemínků trvá pouze pár sekund a probíhá klasicky pomocí posuvných pérek.
Chytré hodinky Galaxy Watch4 se vyznačují jednoduchým designem s efektním orámováním Armor Aluminium (je tedy vyrobena z hliníku). Nabízí špičkový vzhled a funkčnost. Okolo displeje najdeme skrytou digitální lunetu. Zvolit si můžete z výběru pásků, včetně koženého řemínku Hybrid Leather či sportovního pásku, který je velmi komfortní na nošení a odolný proti potu. Spodní strana je klasicky skleněná, tudíž i antialergenní a výrobce na ni umístil nespočet senzorů.
Verze Watch4 Classic je vzhledově velmi podobná základní verzi, ale je vyrobena z nerezové oceli a nepostrádá otočnou lunetu. Obdobné použití levnější materiálů se událo i na sponě, kdy u verze Classic je kovová, u základní verze Watch4 plastová. Otočná luneta, která při otáčení cvaká a má celkem tuhý odpor se ovládá parádně. Pomocí ní lze ovládat mnoho funkcí, jako změny displeje, ovládání hlasitosti nebo otočením hodinky jednoduše probudíte. Spodní strana je stejně jako u základní verze klasicky skleněná, tudíž i antialergenní a výrobce na ni umístil nespočet senzorů.
U obou verzí hodinek Watch4 můžeme pochválit skvělý Super AMOLED displej. Ten má nejen velmi sympatické rozlišení, ale chlubí se také parádním jasem. U menší modelů je displej velký 1,19 palce s rozlišením 396x396 pixelů. U větších modelů je velikost displeje 1,36 palce s rozlišení 450x450 px. Jemnost je pak skvělých 330 ppi. Pozorovací úhly jsou výborné, a i na přímém slunci nemá displej žádný problém. Automatická úprava jasu pracuje špičkově. Navíc jsou displeje obou verzí chráněný ochranným sklem Corning Gorilla Glass DX, které bylo speciálně vytvořeno pro potřeby wearables, díky tomu redukuje odlesky až o 75 %, zatímco kontrast zvyšuje až o 50 %. Samozřejmostí je pak režim Always-On, jehož styl se obvykle odvíjí od použitého ciferníku.
Oběma verzím samozřejmě nechybí vodotěsnost do 50 m (5 ATM), certifikace IP68 a MIL-STD-810G. U obou verzí hodinek je také přítomný mikrofon i reproduktor, takže se dá ze zápěstí mimo jiné také volat. Zvuk je na obou stranách čistý a jasný.
Nové zdravotní funkce
Hodně slušná je nově zdravotní výbava hodinek Watch4, a to EKG, měření krevního tlaku, odhad tuků, svalů a vody ve vašem těle. Nechybí samozřejmě snímání tepu a okysličení krve. Největší novinkou z hlediska zdravotních funkcí je BIA senzor, který měří tělesnou kompozici podobně jako třeba chytrá váha. Během 15 vteřin člověk zjistí, jak na tom je a bude ho to motivovat k lepším výsledkům. Měření je celkem jednoduché, přiložením prsteníčku a prostředníčku druhé ruky na dvojici tlačítek, kterými do těla proudí slabý střídavý proud, senzor zjišťuje množství vody v těle, kdy tkání s vyšším obsahem vody prochází proud rychleji. Svaly totiž obsahují více vody než tuky, a proto svalem projde elektrický proud rychleji. Ale nebojte se, hodinky vám vše ukáží hned při prvním spuštění. Samozřejmě se nejedná o certifikované zdravotní zařízení, měření jsou tak spíše orientační.
Druhou inovací je ještě podrobnější analýza spánku, která již nezaznamenává pouze délku, fáze či okysličení krve, ale nově i chrápání, pomocí mobilního telefonu, neboť právě mobil má pomocí mikrofonů zaznamenat zvuky chrápání.
Ke změření EKG či krevní tlaku budete potřebovat další aplikaci Samsung Health Monitor přímo od výrobce. Tyto funkce jsou dostupné pouze pro telefony Samsung, což je rozhodně škoda, protože nemůžete pak mát jiný chytrý telefon než ten od značky Samsung. A navíc budete potřebovat ke kalibraci klasický tlakoměr s kompresorem a manžetou.
Sportovní funkce
Hodinky Samsung Galaxy Watch4 detekují fyzickou aktivitu, sleduje vaše návyky a podporuje více než 90 druhů sportu pro přesnější záznam vašeho tréninku. Skvělá je automatická detekce cvičení, která dokáže spolehlivě rozpoznat fyzickou aktivitu a aktivovat měření, ale také automatické pozastavení. Během aktivity se vám zobrazují data o čase, tempu, rychlosti, kadenci, tepové frekvence, ale také třeba vyváženosti vašeho běhu. Výhodou hodinek Samsung Galaxy Watch je možnost propojení s hrudním pásem, pro přesné měření srdečního tepu. Integrovány jsou rovněž polohové družicové systémy, konkrétně GPS a GLONASS. Dále nechybí akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas a teploměr. To už je takový standard u všech chytrých hodinek.
Průměrná výdrž baterie
I když je v nových hodinkách Watch4 úspornější čipset, tak výdrž hodinek na jedno nabití není úplně okouzlující. V hodinkách najdeme moderní, dvoujádrový 64bitový 5nm procesor Exynos W920 s frekvencí 1,18 GHz, operační paměť RAM disponuje 1,5 GB. Grafický čip v hodinkách je Mali-G68. Zdvojnásobeno bylo také vnitřní úložiště, které teď obsáhne rovnou 16 GB, takže písniček či aplikací uložíme více než kdy dříve.
Při testování bylo možné se dostat na 2 dny výdrže, ovšem s hodně omezeným stylem používání. Při běžném používání mají hodinky co dělat, aby překonaly hranici 24 hodin, připravte se tedy na nabíjení každý den. Baterie v případě menší verze Galaxy Watch4 Classic, ale také Galaxy Watch4 má kapacitu 247 mAh, větší verze mají kapacitu baterie 361 mAh, kde by snad už neměl být problém nabíjet jednou za 2 dny. Nabíjení je celkem pomalé, hodinkám chybí podpora rychlonabíjení. Hodinky budou nabity na 100% přibližně za 2 hodiny. Přestože hodinky podporují standard Qi, ne každá bezdrátová nabíječka je schopná s hodinkami komunikovat, na to také pozor.
Nový operační systém a placení
Největší změnou je nový operační systém. Předchozí modely totiž byly vybaveny systémem Tizen, zatímco Galaxy Watch4 a Watch4 Classic sází na Wear OS. Nově využívaný Wear OS s nadstavbou One UI vcelku povedeně maskuje, že se nejedná o hodinky s dříve využívaným Tizenem. Tento krok hodinkám od společnosti Samsung otevřel spousty dalších možností v čele s pohodlným instalováním dalších aplikací či propojováním Google účtů a služeb. A pozor! Hodinky konečně umí platit přes Google Pay! S příchodem nové verze Wear OS přišla i podpora Google Pay v hodinkách pro další regiony, mezi nimiž nechybí Česká a Slovenská republika. Nové hodiny Samsung Galaxy Watch4 tak úplně poprvé podporují bezkontaktní platby přes Google Pay. Velmi pozitivní změnou je taktéž možnost reagovat na přijaté zprávy. A to nejen strohými předdefinovanými zprávami, ale pěkně naplno skrze klávesnici, hlasové zadávání či dokonce kreslení znaků na displej. Prostě perfektní! Do hodinek se také dostaly třeba Google Mapy, které zvládají v komunikaci s telefonem vyhledávat i navigovat. Celý systém je navíc extrémně svižný díky vysokému výkonu hodinek.
Kromě výše uvedeného lze s hodinkami samozřejmě také telefonovat, připojit k nim sluchátka, stáhnout si do úložiště obrázky. Kromě základní varianty bude hodinky také disponovat provedením LTE, která umožňuje připojení k mobilní síti a zpřístupňuje tak volání, SMS či internet i bez smartphonu v dosahu pomocí eSIM.
Závěr
Samsung Galaxy Watch4 v obou variantách jsou naprosto skvělé hodinky. Jejich zpracování, výkon, displej, funkce a dovednosti jsou parádní a vyladěné. Skvělá je novinka v podobně nového operačního systému Wear OS s nadstavbou One UI nebo možnost placení pomocí Google Pay. Horší je výdrž baterie, pomalé nabíjení a nemožnost propojení s iPhonem nebo s telefonem bez Google služeb. Hodinky tak cílí primárně na majitele telefonů Samsung. Hodinky Samsung Galaxy Watch4 ale i tak patří na špičku chytrých hodinek a rozhodně se na trhu neztratí.
Klady
- Skvělý AMOLED displej
- Výkon, vzhled, konstrukce
- Wear OS a jeho možnosti
- Placení přes Google Pay
- Nové zdravotní funkce
- Možnosti reakce na zprávy
- Kompatibilní s příslušenstvím (hrudní pás)
- Velké množství sportovních režimů
- Verze Classic – otočná luneta
Zápory
- Pomalé nabíjení
- Průměrná výdrž baterie
- Nemožnost připojení k iPhonu nebo k telefonům bez Google služeb
- EKG a měření krevního tlaku jen u telefonů Samsung